Këto fakte për seksin do ju lënë gojëhapur


Rekorde, çmenduri dhe disa të dhëna që ndoshta do ju duhen.
Ndiqni më poshtë një listë me disa fakte interesante për seksin.

-Rekordin për penisin më të madh e ka pornostari Long don John: 48.3 centimetër.
-Sipër përllogaritjeve, në mbarë botën janë vetëm 5 mijë meshkuj që e kanë penisin 30 centimetër në ereksion.
-Xhingis Khan, pushtuesi legjendar mongol, është paraardhësi i plot 16 milionë njerëzve.
-12 përqind e njerëzve në botë thonë se kanë bërë seks tresh.
-Aktori Klaus Kinski thotë se ka fjetur me 1 mijë gra gjatë jetës së tij.
-Në Pompein e lashtë, seksi me një prostitutë kushtonte sa dy bukë ose sa tetë njësi me verë.
-Kush shkon në kishë rregullisht është më i përmbajtur seksualisht se ata që nuk praktikojnë besim.
-Kur Egjipti pushtoi Libinë në shekullin e 13-të para Krishtit, fituesit morën 13.230 penisë si trofe.
-Në vitin 1994, amerikani Gary Kremen bleu domain-in sex.com. Në vitin 2006 e shiti për 14 milionë dollarë.
-Botuesi i Playboy, Hugh Hefner thotë se ka fjetur me mbi 2 mijë gra.
-Ka çifte që bëjnë seks në skaner. Për qëllime kërkimore.
-Kur një burrë ia merr vetes në gojë, ai bën Autofellatio. Shumë më të rralla janë rastet e grava që bëjnë Autocunnilingus.
-Tripperclipper janë udhëtimet drejt atyre vendeve, që njihen si destinacione për turizëm seksual.
-Një nga studiuesit më të njohur të seksit në botë, Alfred Kinsey, ishte fillimisht entomologjist.
-Termi fetish vjen nga frëngjishtja.
-Numri i personave të varur nga seksi shkon në 6 përqind.
-Orgazma tek meshkujt dhe femrat stimulon atë pjesë të trurit si marrja e heroinës.
-Nëse numërojmë çdo lëvizje sado të vogël, gjatë një kilometër vrapim, gjoksi i femrës kërcen në një lartësi 84 metra.
-Në lashtësi mendohej se aroma e grave të virgjëra kishte efekte shëruese. Sot shihet si pretekst për tradhti jashtëmartesore.
-Vetëm një përqind e njerëzve, që shohin porno në internet, krijojnë varësi.
-240 milionë njerëz bëjnë seks çdo ditë. Pra një në 25.
-Një në katër persona e ka provuar t’i bëjë gojore vetes.
-Mes orës tetë dhe nëntë është përqendrimi më i lartë i hormoneve seksuale.
-Aktorja franceze Sarah Bernhardt preferonte të bënte seks në arkivol.
-Një në katër persona thotë se ka bërë seks në një park.
-Shtatë nga dhjetë persona thonë se e mbajnë hundën djathtas kur puthin.
-Gjatë orgazmës ne marrim frymë 40 herë në minutë.
-Gjermani Thomas Vogel mund të hapë 56 sytjena brenda një minute. Rekord botëror.
-5 nga 1 mijë infarkte vdekjeprurëse ndodhin gjatë seksit.
-92 përqind e grave i mbyllin sytë gjatë puthjes. Gjysma e meshkujve e bëjnë këtë.
-Një në pesë persona ka pasur një aferë me kolegen e punës.
-Nga depërtimi i penisit në vaginë deri në derdhje mund të kalojnë nga 30 sekonda deri në 44 minuta.
-25 përqind e kërkimeve në internet janë me natyrë porno.


-Filmi më i suksesshëm në histori është një film porno. “Deep Throat” ka kushtuar vetëm 25 mijë dollarë dhe ka fituar plot 600 milionë dollarë. Të ardhurat janë 1 me 24 mijë.
-Pornostari kanadez, Peter North, 51 vjeç, mund të derdhte përpara kamerës rreth dhjetë herë. Kjo zgjaste nga 20 deri në 30 sekonda.
-Pornostarja Houston, 39 vjeç, më 6 shkurt 1999 bëri seks me 620 meshkuj për filmin e saj.
-Një derdhje ka rreth 5 kilokalori. Sa për krahasim, një copë çokollatë ka 530 kilokalori.
-Gjatë eksitimit, testikujt rriten deri në 50 përqind.
-Sperma ndikohet në shijen e saj: hudhra e bën më të thartë, alkooli e bën të shpifur, aspirina të hidhur. Sperma bëhet e ëmbël nëse përpara keni pirë 1.5 litra lëng ananasi.
-Shimpanzetë vijnë në orgazmë për 7 deri në 10 sekonda. Gorilla për një minutë dhe orangutangët deri në 15 minuta.
-Tanga është emri i një qyteti në Tanganjika, në Tanzani.
-Studimet serioze kanë treguar se as madhësia e duarve dhe as madhësia e këmbëve nuk kanë lidhje me madhësinë e penisit.
-Një penis, që është i vogël në gjendje gjumi, mund të zmadhohet në ereksion. Por një penis i madh, me shumë mish, në ereksion nuk zmadhohet shumë.
-Penisi zvogëlohet me kalimin e kohës.
-Dikur, një arsye pse meshkujt bëheshin synet ishte për t’i ruajtur nga masturbimi.
-Gjatë masturbimit derdhim 20 përqind më pak spermë se gjatë seksit.
-Ekziston mundësia që të jeni alergjikë ndaj spermës.
-47 përqind e meshkujve masturbojnë çdo javë. Tek gratë kjo shkon në 27 përqind.
-Majmunët Bonobo e bëjnë 50 herë në ditë.
-Rekordi për puthjen më të gjatë është 30 orë dhe 59 minuta.
-20 përqind e çifteve provojnë lojëra seksuale me lidhje gjatë seksit.
-Nëse bëni seks tre herë në javë, rreziku për atak në zemër ulet me gjysmën. Kështu thuhet në një studim.
-Një në tre persona thotë se do kishte dëshirë ta kalonte kohën e lirë duke bërë seks.
-15 orë ka zgjatur transplanti i parë i penisit. Ai u bë në Kinë në vitin 2006.
-Nëna me më shumë fëmijë ishte F. Vasilijev nga Rusia. Ajo kishte 69 fëmijë.
-Kush kërkon të lindë djalë, duhet të bëjë seks në ditët e ovulacionit. Kush kërkon të bëjë vajzë, duhet të bëjë seks përpara ovulacionit.
-Dr. Kellogg ishte i bindur se drithërat e tij do të ulnin nivelin e masturbimeve.
-Njerëzit bëjnë më shumë seks në dhomën e gjumit. Në vend të dytë është makina.
-60 përqind e të gjitha martesave në botë janë me mblesëri- shumica e popullsisë në planet nuk ka ndikim në zgjedhjen e partnerit.
-Kondomët e parë janë bërë me zorrë delesh.
-Tek një lloj insekti, femra bën marrëdhënie seksuale me shumë meshkuj. Ajo mbledh spermën në një Spermatekë dhe më pas vendos se me kë do të fekondohet.
-Shpejtësia mesatare e një derdhje është 44.8 kilometra në orë.
-Vetëm 40 përqind e njerëzve e sqarojnë përpara seksit nëse partneri ka sëmundje seksuale.
-Një spermatozoid jeton 2.5 muaj.
-Në majën e klitorit ka 8 mijë mbaresa nervore- më shumë se kudo në trupin e njeriut. Për krahasim: në penis ka vetëm 4 mijë nerva.
-Shkencëtarët britanikë dhe zviceranë kanë zbuluar se orgazma gjatë seksit është katër herë më e mirë se gjatë masturbimit. Arsyeja: lëshohen katër herë më shumë hormone.

-Minjtë meshkuj derdhin më shpejt kur kanë rivalin pranë.
-Në vitin 1951, një sipërmarrës amerikan në fushën e ilaçeve shpiku një ilaç kundër nimfomanisë, i quajtur Neurozinë.
-Predikuesi baptist amerikan, Glynn Wolfe, është martuar 29 herë. Martesa më e shkurtër ka zgjatur 19 ditë, më e gjata 7 vjet.
-Muhamad Noor Che Musa, burri i malajzianes Wook Kundor, 105- vjeçare, ishte 35 vjeç. Kjo do thotë 71 vite diferencë.
-“Masturbimi është seks me atë që dua unë”. Kështu ka thënë Woody Allen.
-Shkrimtarja amerikane dhe feministja radikale Valerie Solanas themeloi “Shoqatën për zhdukjen e meshkujve” SCUM (Society of Cutting up Men).
-Dikur thuhej se smeraldët bllokojnë fuqinë seksuale të mashkullit.
-Martesa e Jozefit është një martesë e dëlirë, pa marrëdhënie seksuale.
-Fjala “Fuck” u përdor për herë të parë në vitin 1967 në një film me Marianne Faithful. Titulli: “I’ll Never Forget What’s His Name”.
-Balena e Jugut ka testikujt më të mëdhenj në planet: secili peshon nga 45 kg. Kur derdh, lëshon 20 litra spermë.
-Ish– prostituta amerikane, Heidi Fleiss hapi në SHBA të parën bordello për gra. Ajo quhej “Ferma e hamshorëve të Heidi-t”.
-Gjatë një puthje me gjuhë, partnerët shkëmbejnë rreth 60 mg ujë, 0.7 mg proteina dhe yndyrna dhe 0.4 mg kripë.
-Një person mesatar shpenzon në 70 vite jetë, rreth 110 mijë minuta duke puthur- kjo do thotë më shumë se 76 ditë.
-Helen Morrison botoi për herë të parë një njoftim për kontakte në gazetën angleze Manchester Weekly Journal. Pas katër javësh përfundoi në psikiatri.
-Maria Magdalena dhe Maria e Egjiptit janë shenjtore. Më përpara megjithatë kanë qenë prostituta.
-Në vitin 1824, një mjek francez dokumentoi një kokë klitori prej 12 centimetrash, aq e madhe sa shkaktonte probleme gjatë seksit.
-Nuk ka asnjë provë shkencore që biondet bëjnë më shumë qejf në jetë dhe seks.
-Dy deri në gjashtë përqind të njerëzve kanë një thithkë të tretë.
-Deri në shekullin e 20-të, shkencëtarët mendonin se gratë nuk mund të kalonin orgazmë.
-Gjatë orgazmës, në tru fiken plotësisht ato fusha që kujdesen për ankthin dhe shqetësimet.
-Seks është një fjalë angleze dhe vjen nga latinishtja “sexus”, që do të thotë gjini.
-Nëse stimulohet zona anale, të dy gjinitë rrisin mundësitë për orgazëm.
-Gjatë seksit anal, rreziku për t’u plagosur është më i madh. Po ashtu edhe rreziku për të marrë infeksione dhe sëmundje.
-Në Kamasutra janë të dokumentuara më shumë se 600 pozicione seksuale.
-Këngëtari i INXS, Michael Hutchence është vetëmbytur duke bërë seks.
-Mesalina, gruaja e perandorit romak Klaus, e ka tradhtuar atë me të gjithë gardën pretoriane.
-Fjala Avocado vjen nga fjala acteke për frutin, që do të thotë “tope”.
-Termi orkide vjen nga fjala greke për “tope”.
-Richard Burton nuk mund të botonte përkthimin e tij për Kamasutrën në vitin 1883 sepse do të dënohej.
-Seksi i shpeshtë nxit rritjen e qelizave të reja në tru.
-Termi “hetere” përdorej në Greqinë e lashtë për ato prostituta të arsimuara dhe të pranuara shoqërisht.
-Një studim amerikan ka zbuluar se martesat gej zgjasin më shumë.
-Majmunët Bonobo njohin seksin, masturbimin, homoseksualitetin dhe seksin oral.
-15 përqind e njerëzve në botë do e falnin një tradhti të partnerit.
-Tossing quhet seksi me të huaj.

Tetova News

Popular posts from this blog

Seksi: Kohëzgjatja ideale, 13 minuta

Mëngjesi pas herës së parë

Lidhjet në largësi: anët pozitive dhe negative