Këto fakte për seksin do ju lënë gojëhapur


Rekorde, çmenduri dhe disa të dhëna që ndoshta do ju duhen.
Ndiqni më poshtë një listë me disa fakte interesante për seksin.

-Rekordin për penisin më të madh e ka pornostari Long don John: 48.3 centimetër.
-Sipër përllogaritjeve, në mbarë botën janë vetëm 5 mijë meshkuj që e kanë penisin 30 centimetër në ereksion.
-Xhingis Khan, pushtuesi legjendar mongol, është paraardhësi i plot 16 milionë njerëzve.
-12 përqind e njerëzve në botë thonë se kanë bërë seks tresh.
-Aktori Klaus Kinski thotë se ka fjetur me 1 mijë gra gjatë jetës së tij.
-Në Pompein e lashtë, seksi me një prostitutë kushtonte sa dy bukë ose sa tetë njësi me verë.
-Kush shkon në kishë rregullisht është më i përmbajtur seksualisht se ata që nuk praktikojnë besim.
-Kur Egjipti pushtoi Libinë në shekullin e 13-të para Krishtit, fituesit morën 13.230 penisë si trofe.
-Në vitin 1994, amerikani Gary Kremen bleu domain-in sex.com. Në vitin 2006 e shiti për 14 milionë dollarë.
-Botuesi i Playboy, Hugh Hefner thotë se ka fjetur me mbi 2 mijë gra.
-Ka çifte që bëjnë seks në skaner. Për qëllime kërkimore.
-Kur një burrë ia merr vetes në gojë, ai bën Autofellatio. Shumë më të rralla janë rastet e grava që bëjnë Autocunnilingus.
-Tripperclipper janë udhëtimet drejt atyre vendeve, që njihen si destinacione për turizëm seksual.
-Një nga studiuesit më të njohur të seksit në botë, Alfred Kinsey, ishte fillimisht entomologjist.
-Termi fetish vjen nga frëngjishtja.
-Numri i personave të varur nga seksi shkon në 6 përqind.
-Orgazma tek meshkujt dhe femrat stimulon atë pjesë të trurit si marrja e heroinës.
-Nëse numërojmë çdo lëvizje sado të vogël, gjatë një kilometër vrapim, gjoksi i femrës kërcen në një lartësi 84 metra.
-Në lashtësi mendohej se aroma e grave të virgjëra kishte efekte shëruese. Sot shihet si pretekst për tradhti jashtëmartesore.
-Vetëm një përqind e njerëzve, që shohin porno në internet, krijojnë varësi.
-240 milionë njerëz bëjnë seks çdo ditë. Pra një në 25.
-Një në katër persona e ka provuar t’i bëjë gojore vetes.
-Mes orës tetë dhe nëntë është përqendrimi më i lartë i hormoneve seksuale.
-Aktorja franceze Sarah Bernhardt preferonte të bënte seks në arkivol.
-Një në katër persona thotë se ka bërë seks në një park.
-Shtatë nga dhjetë persona thonë se e mbajnë hundën djathtas kur puthin.
-Gjatë orgazmës ne marrim frymë 40 herë në minutë.
-Gjermani Thomas Vogel mund të hapë 56 sytjena brenda një minute. Rekord botëror.
-5 nga 1 mijë infarkte vdekjeprurëse ndodhin gjatë seksit.
-92 përqind e grave i mbyllin sytë gjatë puthjes. Gjysma e meshkujve e bëjnë këtë.
-Një në pesë persona ka pasur një aferë me kolegen e punës.
-Nga depërtimi i penisit në vaginë deri në derdhje mund të kalojnë nga 30 sekonda deri në 44 minuta.
-25 përqind e kërkimeve në internet janë me natyrë porno.


-Filmi më i suksesshëm në histori është një film porno. “Deep Throat” ka kushtuar vetëm 25 mijë dollarë dhe ka fituar plot 600 milionë dollarë. Të ardhurat janë 1 me 24 mijë.
-Pornostari kanadez, Peter North, 51 vjeç, mund të derdhte përpara kamerës rreth dhjetë herë. Kjo zgjaste nga 20 deri në 30 sekonda.
-Pornostarja Houston, 39 vjeç, më 6 shkurt 1999 bëri seks me 620 meshkuj për filmin e saj.
-Një derdhje ka rreth 5 kilokalori. Sa për krahasim, një copë çokollatë ka 530 kilokalori.
-Gjatë eksitimit, testikujt rriten deri në 50 përqind.
-Sperma ndikohet në shijen e saj: hudhra e bën më të thartë, alkooli e bën të shpifur, aspirina të hidhur. Sperma bëhet e ëmbël nëse përpara keni pirë 1.5 litra lëng ananasi.
-Shimpanzetë vijnë në orgazmë për 7 deri në 10 sekonda. Gorilla për një minutë dhe orangutangët deri në 15 minuta.
-Tanga është emri i një qyteti në Tanganjika, në Tanzani.
-Studimet serioze kanë treguar se as madhësia e duarve dhe as madhësia e këmbëve nuk kanë lidhje me madhësinë e penisit.
-Një penis, që është i vogël në gjendje gjumi, mund të zmadhohet në ereksion. Por një penis i madh, me shumë mish, në ereksion nuk zmadhohet shumë.
-Penisi zvogëlohet me kalimin e kohës.
-Dikur, një arsye pse meshkujt bëheshin synet ishte për t’i ruajtur nga masturbimi.
-Gjatë masturbimit derdhim 20 përqind më pak spermë se gjatë seksit.
-Ekziston mundësia që të jeni alergjikë ndaj spermës.
-47 përqind e meshkujve masturbojnë çdo javë. Tek gratë kjo shkon në 27 përqind.
-Majmunët Bonobo e bëjnë 50 herë në ditë.
-Rekordi për puthjen më të gjatë është 30 orë dhe 59 minuta.
-20 përqind e çifteve provojnë lojëra seksuale me lidhje gjatë seksit.
-Nëse bëni seks tre herë në javë, rreziku për atak në zemër ulet me gjysmën. Kështu thuhet në një studim.
-Një në tre persona thotë se do kishte dëshirë ta kalonte kohën e lirë duke bërë seks.
-15 orë ka zgjatur transplanti i parë i penisit. Ai u bë në Kinë në vitin 2006.
-Nëna me më shumë fëmijë ishte F. Vasilijev nga Rusia. Ajo kishte 69 fëmijë.
-Kush kërkon të lindë djalë, duhet të bëjë seks në ditët e ovulacionit. Kush kërkon të bëjë vajzë, duhet të bëjë seks përpara ovulacionit.
-Dr. Kellogg ishte i bindur se drithërat e tij do të ulnin nivelin e masturbimeve.
-Njerëzit bëjnë më shumë seks në dhomën e gjumit. Në vend të dytë është makina.
-60 përqind e të gjitha martesave në botë janë me mblesëri- shumica e popullsisë në planet nuk ka ndikim në zgjedhjen e partnerit.
-Kondomët e parë janë bërë me zorrë delesh.
-Tek një lloj insekti, femra bën marrëdhënie seksuale me shumë meshkuj. Ajo mbledh spermën në një Spermatekë dhe më pas vendos se me kë do të fekondohet.
-Shpejtësia mesatare e një derdhje është 44.8 kilometra në orë.
-Vetëm 40 përqind e njerëzve e sqarojnë përpara seksit nëse partneri ka sëmundje seksuale.
-Një spermatozoid jeton 2.5 muaj.
-Në majën e klitorit ka 8 mijë mbaresa nervore- më shumë se kudo në trupin e njeriut. Për krahasim: në penis ka vetëm 4 mijë nerva.
-Shkencëtarët britanikë dhe zviceranë kanë zbuluar se orgazma gjatë seksit është katër herë më e mirë se gjatë masturbimit. Arsyeja: lëshohen katër herë më shumë hormone.

-Minjtë meshkuj derdhin më shpejt kur kanë rivalin pranë.
-Në vitin 1951, një sipërmarrës amerikan në fushën e ilaçeve shpiku një ilaç kundër nimfomanisë, i quajtur Neurozinë.
-Predikuesi baptist amerikan, Glynn Wolfe, është martuar 29 herë. Martesa më e shkurtër ka zgjatur 19 ditë, më e gjata 7 vjet.
-Muhamad Noor Che Musa, burri i malajzianes Wook Kundor, 105- vjeçare, ishte 35 vjeç. Kjo do thotë 71 vite diferencë.
-“Masturbimi është seks me atë që dua unë”. Kështu ka thënë Woody Allen.
-Shkrimtarja amerikane dhe feministja radikale Valerie Solanas themeloi “Shoqatën për zhdukjen e meshkujve” SCUM (Society of Cutting up Men).
-Dikur thuhej se smeraldët bllokojnë fuqinë seksuale të mashkullit.
-Martesa e Jozefit është një martesë e dëlirë, pa marrëdhënie seksuale.
-Fjala “Fuck” u përdor për herë të parë në vitin 1967 në një film me Marianne Faithful. Titulli: “I’ll Never Forget What’s His Name”.
-Balena e Jugut ka testikujt më të mëdhenj në planet: secili peshon nga 45 kg. Kur derdh, lëshon 20 litra spermë.
-Ish– prostituta amerikane, Heidi Fleiss hapi në SHBA të parën bordello për gra. Ajo quhej “Ferma e hamshorëve të Heidi-t”.
-Gjatë një puthje me gjuhë, partnerët shkëmbejnë rreth 60 mg ujë, 0.7 mg proteina dhe yndyrna dhe 0.4 mg kripë.
-Një person mesatar shpenzon në 70 vite jetë, rreth 110 mijë minuta duke puthur- kjo do thotë më shumë se 76 ditë.
-Helen Morrison botoi për herë të parë një njoftim për kontakte në gazetën angleze Manchester Weekly Journal. Pas katër javësh përfundoi në psikiatri.
-Maria Magdalena dhe Maria e Egjiptit janë shenjtore. Më përpara megjithatë kanë qenë prostituta.
-Në vitin 1824, një mjek francez dokumentoi një kokë klitori prej 12 centimetrash, aq e madhe sa shkaktonte probleme gjatë seksit.
-Nuk ka asnjë provë shkencore që biondet bëjnë më shumë qejf në jetë dhe seks.
-Dy deri në gjashtë përqind të njerëzve kanë një thithkë të tretë.
-Deri në shekullin e 20-të, shkencëtarët mendonin se gratë nuk mund të kalonin orgazmë.
-Gjatë orgazmës, në tru fiken plotësisht ato fusha që kujdesen për ankthin dhe shqetësimet.
-Seks është një fjalë angleze dhe vjen nga latinishtja “sexus”, që do të thotë gjini.
-Nëse stimulohet zona anale, të dy gjinitë rrisin mundësitë për orgazëm.
-Gjatë seksit anal, rreziku për t’u plagosur është më i madh. Po ashtu edhe rreziku për të marrë infeksione dhe sëmundje.
-Në Kamasutra janë të dokumentuara më shumë se 600 pozicione seksuale.
-Këngëtari i INXS, Michael Hutchence është vetëmbytur duke bërë seks.
-Mesalina, gruaja e perandorit romak Klaus, e ka tradhtuar atë me të gjithë gardën pretoriane.
-Fjala Avocado vjen nga fjala acteke për frutin, që do të thotë “tope”.
-Termi orkide vjen nga fjala greke për “tope”.
-Richard Burton nuk mund të botonte përkthimin e tij për Kamasutrën në vitin 1883 sepse do të dënohej.
-Seksi i shpeshtë nxit rritjen e qelizave të reja në tru.
-Termi “hetere” përdorej në Greqinë e lashtë për ato prostituta të arsimuara dhe të pranuara shoqërisht.
-Një studim amerikan ka zbuluar se martesat gej zgjasin më shumë.
-Majmunët Bonobo njohin seksin, masturbimin, homoseksualitetin dhe seksin oral.
-15 përqind e njerëzve në botë do e falnin një tradhti të partnerit.
-Tossing quhet seksi me të huaj.

A janë të vërteta skenat e seksit në filma?

Kinematografi

Që prej viteve ’60, kur kinemaja botërore filloi të lejonte skenat erotike në filma, mijëra aktorë janë zhveshur përpara publikut, por a është gjithçka e vërtetë?


Që nga koha kur regjisorët filluan të shtojnë skenat e seksit në filmat e tyre, mijëra të tilla janë xhiruar gjatë gjithë këtyre viteve.
Në fillim të viteve ’60, kinematë filluan të kërkojnë nga ligji dhe nga vetë kodi i brendshëm i industrisë së filmave, lejimin e disa momenteve të intimitetit.
Në vitet ’70, ekzistonin tetë filma të Bedside-films dhe gjashtë filma të Zodiac-films që përmbanin skena erotike të gjitha të prodhuara në Danimarkë.

Sot, këto skena janë bërë kaq të zakonshme sa të paktë janë filmat që nuk përmbajnë flirtime, puthje dhe marrëdhënie dashurie.
Megjithatë e vërteta e trishtë e skenave që kaq shumë na kanë emocionuar dhe pëlqyer, është se ato nuk kanë ndodhur në të vërtetë.
Nëse keni ëndërruar t’i hyni karrierës në aktrim pikërisht për këtë arsye, ja ku keni një lajm të keq: s’keni për të bërë me të vërtetë seks me ndonjë aktore tepër tërheqëse gjatë xhirimeve.
Të paktë janë filmat që kanë përdorur skena të vërteta seksi midis aktorëve të vërtetë dhe këtu flitet për filmat që janë të ligjshëm.
Pavarësisht se janë tepër emocionues në filma të tillë si Last Tango in Paris, Shame, 9½ Weeks, aktorët nuk kanë pasur në të vërtetë momente intimiteti midis tyre.
Seksi gjatë xhirimit të filmit nuk është një praktikë e përhapur, ndaj numërohen vetëm 50 filma që e kanë aplikuar atë. Kaligula është një prej shembujve më të mirë të tyre.
Çfarë ndodh në të vërtetë?
Epo le të themi se regjisorët kanë gjetur disa zgjidhje për këtë. Së pari, është manipulimi i shikuesve nëpërmjet këndeve të paqarta të kamerës. Së dyti, ndodh që aktorët të zhvishen pjesërisht deri në atë pikë sa të duken vërtet lakuriq.
Së treti, (kjo mund t’ju ketë acaruar seriozisht) aktorët filmohen vetëm në mimikë gjatë seksit të tyre imagjinar. Së katërti, (kjo mund t’ju pëlqejë) punësohen dublantë, të cilët i kryejnë vërtet skenat e seksit, por për fat të keq nuk janë aktorët tuaj të preferuar.
Për këtë arsye një vend i ri pune është hapur për ata që kanë më pak pretendime. Dubluesit e trupave quhen ndryshe personat që luajnë ‘fshehurazi’ publikut rolet që aktorët e vërtetë nuk preferojnë t’i luajnë, për shkak të rrezikut, mungesës së aftësisë dhe mospranimit.
Kështu, për ata që kjo çështje i ka bërë të mendojnë dy herë në lidhje me dëshirën për t’u bërë pjesë e industrisë së filmave, ky është një lajm i mirë: nuk do t’ju duhet të bëni seks.
Nuk janë të rralla rastet kur industria u ka ardhur në ndihmë krijuesve të filmave, duke i sajuar atyre pjesë të fabrikuara të trupit, të cilat ngjajnë si të vërteta dhe që mund t’i veshin pa mbetur vërtet lakuriq.
Përse nuk ndodh seksi?
Ndër arsyet e shumta që lidhen me ndrojtjen e aktorëve kundrejt skenave të seksit janë frika se mos kjo do të shkatërrojë karrierën e tyre si aktorë, dëshira për ta bërë filmin të shikueshëm nga shumë grupmosha dhe fundja justifikimi se për seks të vërtetë mund të shërbejë pornografia.
Po nëse…?
Doni të thoni po nëse aktorit i ndodh një ereksion gjatë xhirimit të skenave me seks të pavërtetë? Në radhë të parë duhet ta dini se nuk është aq e thjeshtë që kjo të ndodhë. Kur kryen veprimet që një njeri tjetër t’i dikton, në mënyrën sesi ai dëshiron, pas shtatë orë pune të vazhdueshme ose të ndërprerë dhe me një grup prej më shumë se 10 njerëzish, të cilët merren me prapaskenën, ereksioni është gjëja e fundit që mund t’i shkojë ndër mend një aktori.
Sa vetë e shohin skenën?
Në industrinë e filmave ekziston termi “xhirim i mbyllur”, që nënkupton se vetëm disa persona lejohen të marrin pjesë në skena të nxehta. Këtu përfshihen regjisori, asistenti, kameramanët dhe aktorët.
Po në Shqipëri?
Të parën puthje në kinematografinë shqiptare e ka realizuar Tinka Kurti në filmin Tana, me regji të Kristaq Dhamos, prodhim i vitit 1958. Për të realizuar këtë puthje, Tinka Kurti ka sqaruar se kanë realizuar më shumë se dhjetë dublime. Pastaj, sipas saj, Naimi ishte aq i mirë dhe kishte qejf ta puthte. Duke sqaruar heqjen e kësaj puthjeje në film, Tinka Kurti thotë se i ka ardhur vërtet keq dhe se regjisori Kristaq Dhamo ishte tronditur po aq shumë nga censurimi.

Pavarësisht se janë tepër emocionues në filma të tillë si Last Tango in Paris, Shame, 9½ Weeks, aktorët nuk kanë pasur në të vërtetë momente intimiteti midis tyre 
Seksi gjatë xhirimit të filmit nuk është një praktikë e përhapur, ndaj numërohen vetëm 50 filma që e kanë aplikuar atë. Kaligula është një prej shembujve më të mirë të tyre
Regjisorët e manipulojnë publikun nëpërmjet këndeve të paqarta, fiksimit të mimikave dhe dublantëve