Si kthehet një femër në një “perëndeshë seksi”?

20 rekomandime nga ekspertët për të gjitha femrat

Kohët e fundit termi “femra fatale” duket se ka dalë nga qarkullimi. Duket si një ëndërr që një grua të luajë një rol të tillë pas 10 orësh punë, pa përmendur detyrat që duhet të përmbushë në familje. Është për të ardhur keq që femrat nuk po e përdorin më këtë sharm të tyre. Tani ka ardhur koha që femrat të zgjohen dhe të bëhen “perëndesha të seksit”. Pikërisht për këtë arsye seksologët rekomandojnë 20 mënyrat për t’u bërë “perëndeshë e seksit”.
1- Thuaj disa fjalë partnerit para se të shtrihesh në krevat, që mund të jenë fjalë çfarëdo dhe nuk ka pse të aludohet seksi. Thoni ato fjalë me zë seksi, që të duken të buta dhe deri diku të pista.
2- Mos vish këmishë nate, pasi të kesh bërë një dush. Thjesht mbulohu me një peshqir, mundësisht të shkurtër, pa fshirë pikat e ujit të mbetura në lëkurë. Lëreni që peshqiri të tregojë pjesët më magjepse të trupit tuaj.
3- Bëni ecjen tuaj sa më shumë seksi, duke u përpjekur të lëkundni vithet tuaja dhe mos harroni të mbani drejt kurrizin tuaj që të evidentohet sa më shumë gjoksi dhe të duket me shumë vrull.
4- Një erë e lehtë djerse mund të shtojë kënaqësinë e dyanshme gjatë parapritjes për seks. Kjo nuk do të thotë se ju këshillohet të bëni stërvitje para se të bëni seks, por mund të merrni në konsideratë një zbavitje të vogël në qilim.
5- Shpikni një nofkë për veten tuaj. Diçka të këndshme, të ëmbël dhe të shijshme. Partneri juaj nuk duhet me doemos të dijë për të. Sekreti juaj me siguri që do t’u ndezë.
6- Kollituni pak më shumë se sa duhet. Vishni të brendshme të stilit të lartë, mëndafsh me dantellë. Përsëri nuk keni pse t’ia tregoni ato partnerit tuaj. Thjesht do të vëreni se do të keni një gjendje shpirtërore shumë seksuale, duke ndjerë prekjen e mëndafshit në lëkurën tuaj.
7- Mos qëndroni më në distancë, pasi bashkëshorti juaj mund të mos kuptojë qëllimet tuaja të prapa. Jepini atij një pickim në të ndenjura ose futini duart nën pantallona.
8- Harrojini për disa ditë rrobat e përditshme të shtëpisë. Vishni pantallona të shkurtra me një prerje shumë të shkurtër dhe lini të brendshmet tuaja në sirtar. Nisni një bisedë, përfundimi i të cilës do të jetë zhveshja, në mënyrë që partneri të shohë se ju s’kishit asgjë poshtë.
9- Hartoni vetë një plan seksi të papritur.
10- Vishni fustan të tejdukshëm dhe qëndroni aty ku drita ndriçon më shumë. Së shpejti do ta kuptoni se çdo të ndodhë.
11- Blini një fustan nate apo rrobë shtëpie me shumë kopsa. Lërini disa prej tyre zbërthyer, që të shihni se çdo të ndodhë më pas.
12- Shiheni atë direkt në sy, sikur po kërkoni diçka në sytë e tij. Ai me siguri do t’ju pyesë përse po e vështroni aq shumë dhe një nga përgjigjet tuaja mund të jetë: “Po pyesja veten nëse edhe ti ndjehesh po aq i eksituar sa edhe unë”.
13- Një kërcim i improvizuar erotik është gjithnjë i mirëpritur.
14- Në një natë të veçantë harrojeni tharësen e flokëve. Tunduni gjatë kohës që lëvizni nëpër dhomë në një mënyrë shumë seksi, ndërkohë që shkoni të merrni gotat e verës për të ngritur një dolli së bashku me të.
15- Nëse kohët e fundit keni qenë pasive, atëherë vëreni veten në rolin kryesor. Shpesh burrave u pëlqen që të drejtohen nga gratë në momentet e tyre të afshit.
16- Luaj rolin e vajzës lozonjare dhe flirto me të në mënyrë shumë energjike. Ngadalë, por me siguri ripunoni me mënyrat e vjetra të sjelljes, filloni të qeshni nën hundë ashtu si në fillimet e lidhjes tuaj.
17- Hiqini të gjithë peshqirët nga tualeti para se ai të shkojë për të bërë dush. Kur ai t’ju thërrasë për t’ju kërkuar një, futuni edhe ju në vaskë bashkë me të.
18- Mos e rëndoni veten me tualet gjatë natës. Burrave u pëlqen t’u rrëshqasë dora në fytyrën e femrës.
19- Vendosni vetëm pak shkëlqyes në buzët tuaja për t’i ëmbëlsuar ato.
20- Flini e zhveshur. Ju do të ndiheni si një grua e vërtetë vetëm nëse shtriheni lakuriq pranë një mashkulli.

Marrë nga “TIME MAGAZINE”

***
Për meshkujt
Kur një çift nuk kuptohet seksualisht
Meshkujt frikësohen se gjatë lidhjeve nuk do të realizojnë intimitet dhe mirëkuptim për jetë të kënaqshme seksuale. Nëse edhe partneri juaj e ndien këtë frikë, është e sigurt se ju nuk flisni hapur për seks. Ju mund të bisedoni për ndjenjat, synimet profesionale, për planet që keni me fëmijët tuaj… por vetëm për seks jo. Ky është problem i shpeshtë midis partnerëve, ngaqë meshkujt mendojnë se seksualiteti është çështje instinktive, shumë e natyrshme për të cilën nuk ka nevojë të flitet. Por pas heshtjes së tij mund të fshihet frika se dëshirat e tij seksuale ju duken të pahijshme. Gjatë aktit seksual ju shikon në sy? Ndjek çdo ndryshim në frymëmarrjen tuaj? Shpesh ju pyet: “Të pëlqen? Këto shenja nuk duhet lënë pas dore: nëse vazhdimisht është i kujdesshëm, e harron veten dhe mund të ndodhë që ta humbë ereksionin. Një marrëdhënie ka gjithmonë nevojë për përkujdesje.

Meshkujt mendojnë se nuk do jenë të aftë
Frika kryesore e mashkullit është në do të jetë ai i aftë të realizojë një marrëdhënie të plotë dhe të kënaqshme, nga e cila pastaj vjen frika. Është e shpeshtë në fillim të lidhjes ose të kontaktit për një natë. Te çiftet më me përvojë kjo frikë humb ngaqë kënaqësia e partneres është dëshmi e aftësisë të tij. Në qoftë se ai është edhe më tutje i pasigurt, edhe pas lidhjes suaj më të gjatë, pyesni veten – mos është problemi te ju? Ndoshta e vlerësoni ashpër ose mendoni se nuk është mjaft i mirë për ju. Pas aktit, shpeshherë ju pyet: “A të pëlqeu?”. Për shkak të ngarkesës së vazhdueshme, nuk mund të arrijë atë që do. Ndonjëherë dëshiron të bëjë më shumë dashuri se sa seks, duke e bërë marrëdhënien të bezdisshme. Në qoftë se doni të keni mirëkuptim, harroni konfliktet, agresivitetin. Mundohuni të krijoni një marrëdhënie më sa më pak komplekse.

Kujdesi i meshkujve ndaj partneres
Studimet më të fundit të psikologëve kanë arritur në përfundimin se kuptimi “mashkull i vërtetë” nuk njësohet me fjalën “rebel”, por “i ndjeshëm”. Disa vite më parë me “mashkull i vërtetë”, etiketoheshin ata që kishin marrëdhënie të shumta seksuale me partnere të ndryshme dhe në shtratin e secilës prej tyre nuk e bënin asnjëherë pyetjen “Të pëlqeu?!”. Tani, thonë psikologët, do të dëgjosh nga goja e një femre “ai është mashkull i vërtetë”, nëse kujdeset veçanërisht për ndjenjat e saj. Pa pyetur fare për ndjenjat e tyre, sot më e rëndësishmja është të kënaqet partnerja. E frika se “ajo nuk do të arrijë kulminacionin erotik është aq e madhe sa iu shkakton stres dhe ankth. Meshkujt bashkëkohorë më shumë frikësohen se nuk do të kënaqin partneren se sa nga fakti se nuk do të arrijnë kënaqësi për vete, thonë psikologët. Kështu hyjnë në një rreth vicioz: frika shton mundësinë e ejakulimit të parakohshëm.

Tetova News

Popular posts from this blog

Seksi: Kohëzgjatja ideale, 13 minuta

Mëngjesi pas herës së parë

Lidhjet në largësi: anët pozitive dhe negative