Posts

Showing posts from April, 2014

Si të shpëtoni lidhjen nga kriza?

Image
Komunikimi i mirë është një nga çelësat e suksesit të një marrëdhënie të mirë në çift. Veprat dedikuar partnerit/es ndihmojnë në forcimin e lidhjes. Ja disa sugjerime që ju japim për ta riforcuar atë; Vite të mbushura me kujtime Mbase do ju duket pak e çuditshme por edhe kujtimet kanë një ndikim mjaft të lartë në dashuri. Ndodh që ndonjëherë në një çift të mungojë bashkëpunimi dhe entuziazmi, prandaj flisni për ato që keni kaluar së bashku, si momentet më të bukura ashtu edhe vështirësitë që keni përballuar të dy. Një gjë e tillë do t’ju bëjë që të rifitoni atë që ju duket se e keni humbur. Dedikime të shumta Çdokujt i pëlqen që t’i dedikojnë mendime dhe aq më tepër prej personit të zemrës. Mos nguroni që t’i lini ditë pas dite shënime të vockla në të cilat t’i shprehni që e doni apo edhe një urim të thjeshtë për një ditë sa më të mbarë, do t’ju ndihmonin shumë për ta ngrohur situatën midis jush. Surprizoni Janë të paktë personat që nuk i kanë qejf surprizat. Kjo është arsyeja se përse një p…

10 sms seksi që çdo mashkull dëshiron t’i marrë nga një femër

Image
Nuk ka rëndësi nëse është i dashuri apo burri juaj, ai dëshiron vërtet të marrë njërin prej këtyre mesazheve nga ju! Provojeni për t’u siguruar! Shpesh keni dëgjuar apo lexuar për mesazhet që do të mund të “çmendin” femrat, por për të kundërt madje as nuk u ka shkuar në mendje! Ndaj më poshtë do të njiheni me 10 mesazhet më seksi që meshkujt dëshirojnë të marrin nga femrat. Këshillat janë dhënë nga një specialist i seksologjisë nëpërmjet një sajti anglez. 1 – “Kam menduar për ty gjatë gjithë ditës dhe sigurisht ato nuk ishin mendime të pafajshme”
Asgjë më shumë nuk e ndez erotizmin sesa fantazia, një mesazh i tillë sugjeron se jeni gati që këto mendime të nxehta t’i ndani me të…dhe t’i vini në praktikë! 2 – “Do të tregoj një gjë…nëse t’i më tregon një tjetër”
Një mesazh i nxehtë, i cili nuk i lë aspak hapësirë imagjinatës. Mjafton vetëm që ai ta lexojë këtë sms dhe do të vijë menjëherë te ju! 3 – “Kam parë fundshpinën tënde…është fantastike!”
Edhe meshkujt janë përkëdhelës dhe u pëlqen të ma…

Mite të seksit që ajo i beson!

Image
Këto mite duhet të jenë thënë drejtë. Disa mite janë vërtetë qesharake.
Ndërsa vajza juaj e di (ose duhet të dijë) se dy kondoma nuk janë aspak më mire se sa përdorimi i vetëm njërit, ka disa mite që mund ta dërgojnë atë në një cikël. Edhe nëse jeni më në moshë dhe më me përvojë, nuk është gjithmonë lehtë ta ndash faktin nga fiksioni. Këtu janë 5 thashethemet më të përhapura.
Nuk ka një gjë të tillë të quajtur G-Spot G-Spot gjithnjë si misterioz ka marrë mjaft pyetje për ekzistencën e tij. Revistat shkencore kanë pasur vështirë të theksojnë vendndodhjen e tij të saktë., por është fakt që ajo ekziston. Ka një zonë para vaginës që und të prodhojë ndjenja të pëlqyeshme për disa gra, kur stimulohen si duhet. “Komuniteti i Hulumtimit e dijnë se ndjenjat janë të vërteta, por ne nuk mund të dijmë burimin e saktë të kënaqësisë”, thotë Debby Herbenick, Ph.D., një hulumtuese seksi në Universitetin e Indisë. Por vetëm se G-Spot nuk është një masë e dukshme që ju mund të tregoni – si një bërryl apo …

Simptomat që zbulojnë mungesën e seksit

Image
8 Karakteristika të cilat zbulojnë që ju mungon kontakti seksual me partnerin. Edhe meshkujt, edhe femrat shumë lehtë mund të zbulojnë që në jetën e tyre kanë mungesë seksi. Mungesa e seksit nganjëherë mund të jetë më shumë se i qartë nëpërmjet veprimeve dhe sjelljeve të ndryshme. Lodhja kronike
Shumica e femrave të cilat nuk praktikojnë seks vuajnë nga pagjumësia. Për këtë fajtor është pikërisht hormoni i quajtur oksitocinë, i cili te femrat ndikon si sedativ, ndërkaq tajitet gjatë orgazmës. Për shkak të mungesës së këtij hormoni, femrat shpesh janë të shqetësuara dhe kanë problem me gjumin. Plakja e hershme
Gjatë seksit tajitet edhe kolagjeni, i cili ndikon që të dukeni me moshë më të re dhe i jep shkëlqim lëkurës. Për shkak të mungesës së kolagjenit, lëkura duket më e plakur se sa që është në të vërtetë. Problemi me lëkurën
Puçrrat dhe aknet në fytyrë shfaqen te femrat që kanë mungesë progjesteroni, të cilin organizmi e prodhon gjatë seksit, sepse ky hormon ndikon që fytyra t jetë e pas…

Aroma e trupit- nxitje per libido seksuale

Image
Se meshkujt i përmbahen të pamurit dhe asaj çka shohin tek partnerja, dhe se femrat i përmbahen emocioneve dhe fjalëve që dëgjojnë nga partneri- dëshmohet në shumë artikuj leximorë ku jepen këshilla për një jetë më të mirë në çift. Por a e dini se aroma e trupit të partnerëve luan një rol të rëndësishëm për jetë seksuale më të mirë?! Ekspertët suedez kanë pohuar hulumtimet e tyre se meshkujt që lindin pa shqisën e nuhatjes kanë numër më të vogël të partnerëve seksualë. Ndërsa për femrat nuk vlen e njejta gjë, ato femra që vuajnë nga mungesa e shqisës së të nuhaturit, në një masë të madhe ndjehen të pasigurta në marrëdhëniet e tyre. Hulumtuesit në Universitetin e Gothenberg-ut në lidhje me shqisën e nuhatjes theksojnë se personat që janë të privuar nga kjo shqisë, padyshim që “kanë humbje të sinjaleve emocionale gjatë gjithë jetës së tyre”. Psikologu Ilan Croy, udhëheqës i punimeve të publikuara në revistën Psikologji biologjike rezulton në mendimin se njerëzit që nuk posedojnë shqisën e …

Si bën seks mashkulli i dashuruar

Image
Seksi në fillim të lidhjes zakonisht është eksitus dhe ndryshe nga ai në lidhjet e mëparshme, mirëpo kur ai fillon të dashurohet, seksi do të bëjë krejtësisht ndryshe. Disa shenja sipas të cilave mund të konstatoni që mashkulli është dashuruar.1. Ju puth shpesh dhe me afsh
Meshkujt i konsiderojnë puthjet si një akt shumë intim. Andaj ky është një ndër shenjat që ai mendon intensivisht për lidhje afatgjatë me ju dhe për të ardhmen e përbashkët. Kur ju puth më shpesh se herëve të tjera, nëpër tërë trupin dhe me afsh, dëshiron t’ju bëjë me dije që i pëlqeni shumë dhe se ju dëshiron t’ju ketë gjithnjë pranë. 2. I përkushtohet seksit
Mashkulli i cili dëshiron të kënaqet në seks, e jo me lidhjen, nuk do të përpiqet shumë rreth paralojës dhe kohës e cila zakonisht i nevojitet femrës që vërtet të eksitohet, transmeton Telegrafi. Nëse vërtet ju dashuron, do të angazhohet deri në imtësitë më të vogla që t’ju kënaqë në seks dhe të ndieni se sa dëshiron t’ju ketë pranë. 3. Dëshiron t’ju kënaqë
Edhe nj…

Sa rëndësi kanë eksperiencat e një mashkulli para se të shtrihet në krevatin tuaj

Image
Dhënia e plotë është një tjetër eksperiencë seksuale të cilën patjetër që duhet ta përjetoni. Lërini mënjanë ankthin dhe ndrojtjen dhe shijoni atë që realizoni me partnerin tuaj. Mos nguroni të lini të lirë fantazinë, askush nuk do t’ju keqkuptojë. Specialistët theksojnë se sa më e lirshme të jeni gjatë një akti seksual aq më mirë do të kaloni. Vetëm kështu do të arrini të kapërceni kufijtë e seksualitetit tuaj si dhe të zbuloni një intensitet që kurrë nuk e dinit se ekzistonte brenda jush. Por dorëzimi tek një trup mashkullor nuk ndodh sikurse paraqitet zakonisht përmes filmave, megjithëse afron shumë. Shpesh dorëzimi ka pasoja mendore, shlodhëse dhe çlirimi. Por nëse ndjeheni shumë e trembur ose e dëshpëruar, atëherë nuk bëhet fjalë për dorëzim por robërim. Si mund ta kuptoni ndryshimin? Kontrolloni reagimin tuaj në mëngjes, pas aktit. Nëse zgjoheni me buzëqeshje, ateherë patët sukses. Por nëse jeni akoma në krevat dhe ndjeheni pa qejf, kjo tregon se diçka nuk shkon mirë.

Të thyesh t…

Ndarja mund të vijë edhe nga problemet seksuale

Image
Merina dhe James shprehen se “lidhja e tyre mund të jetë drejt fundit”. Ata tregojnë se gjatë viteve që kanë kaluar bashkë e kanë kënaqur shumë njëri-tjetrin si në anën emocionale dhe atë seksuale, duke shijuar në maksimum aktin seksual. Megjithatë Merina ankohet se 2 muajt e fundit bashkëshorti i saj nuk po e kënaq më si më parë dhe nuk po tregon të njëjtin romantizëm ndaj saj. “Nuk mund ta besoj që lidhja jonë është bërë kaq e ftohtë, ai më thotë shumë rrallë të dua, dhe akoma më rrallë shpreh dëshirën për të bërë seks me mua”, vazhdon 29-vjeçarja. Merina tregon se më parë atyre u pëlqente të provonin të gjitha pozicionet seksit dhe ta bënin njëri-tjetrin të ndihej në qiellin e shtatë, por tani gjithçka ka ndryshuar. Merina përfundon se nuk do kurrsesi të ndahet nga bashkëshorti i saj, por dëshiron vetëm që gjërat mes tyre të zgjidhen. “Unë nuk dua që të ndahem nga James, pasi jam ende e dashuruar pas tij, por njëkohësisht dua që të më dhurojë të njëjtën kënaqësi që më dhuronte më …

Sa të ndjeshme janë femrat ndaj fjalëve të bukura

Image
Ka qenë data 13 shkurt kur jam njohur për herë të parë me Oliverin. Isha njohur me shumë djem të tjerë përpara rij, por krahas shumë vlerave të tjera, ajo çfarë në ra më shumë në sy tek ai ishte sjellja. Ai ishte gjithmonë i vëmendshëm ndaj çdo bisede që bënte me mua dhe më thoshte gjithmonë “mund të them këtë”, “a mund të pyes”, “ të lutem mos më keqkupto” etj. Kështu që filluam të bëheshim miq. Të them të drejtën nuk kisha pasur asnjëherë një mik të ngushtë në të gjithë jetën time. Besoj se doja të kisha mik të ngushte Oliverin, sepse nuk kam vëlla. Më dukej sikur ai do të kujdesej gjithmonë për mua dhe në fakt ashtu bën i vëmendshëm ndaj gjithçkaje, gjithmonë aty për të më mbështetur, përqafuar, puthur. Ditët kalonin dhe ne ndjeheshim më pranë njëri tjetrit. Sa herë që ai vinte të më takonte zemra ime shtinte rrahjes e saj dhe ndonjëherë më dukej se po më merrej fryma. Nuk prisja që ai të më thoshte se më donte për t’i thënë se edhe unë njeha të njëjtën gjë.

Jeta seksuale ju duket monotone?! Mesoni faktoret qe ndikojne negativisht

Image
Ndersa per pjesen me te madhe te njerezve seksi eshte gjeja me e kendshme shperblyese ne bote, per shkencetaret eshte nje zinxhir reaksionesh biologjike. Ne nje kohe kur kafshet kryejne aktin vetem per t'u shumuar, seksi eshte per njerezit edhe nje forme argetimi. Emocionet dhe kenaqesia jane pjese e rendesishme e jetes ne cift. Keshtu nje cift forcohet nesh perjetohet ndjesia dhe ndjenja ne marredheniet seksuale. Pas nje perjetimi te tille te vrullshem, trupi per te marre veten trupi ka nevoje per nj faze qetesie, pulsi, frymemarrja, trysnia e gjakut normalizohen. Megjithate midis midis mashkullit dhe femres ka ndryshime. Nxitja krijon atmosferen e pershtatshme per kryerjen e marredhenieve seksuale, prandaj dhe faza e ngacmimit eshte e rendesishme per te realizuar aktin e perbashket. Puthjet dhe ledhatimet jane nje faze e rendesishme pergatitore per marredheniet seksuale. Per njerezit akti seksual eshte gjithashtu nje faktor i rendesishem per te pasur nje lidhje te forte dhe te s…

Zbuloni 14 “zonat” ku dëshiron të preket më shumë një femër

Image
Ku ndodhen receptorët që drejtojnë pjesët më të ndjeshme në trup
Një mashkull tipik merr atë që dëshiron në shtrat, falë sensit të lindur të drejtimit dhe pak inkurajimi prej saj. Dëshironi të mbeteni thjesht tipikë? Mashkulli i jashtëzakonshëm zbulon vende delikate në trupin e një gruaje dhe di si t’i prekë. Tani është koha që të qëndroni larg gjokseve dhe të fokusoheni menjëherë në pjesë të trupit të saj që i keni shpërfillur. Mundësitë janë që nëse e bëni njëherë, në seancat tuaja seksuale do të nisni të rrëmoni për më shumë se vetëm një penetrim. Kjo sigurisht nuk do të thotë që femrat nuk duan të preken në zonat seksuale të trupit të tyre, por ndonjëherë vjen koha për të provuar diçka ndryshe. Dhe kështu duhet të bëni.

Duart

Mbajani dorën të kthyer nga pëllëmba dhe përdorni dy gishtërinjtë e mëdhenj për t’ia prekur pëllëmbën butësisht ndërsa gishtërinjtë e tjerë prekin pjesën e mbetur të dorës. Përshkojeni çdo gisht derisa t’i keni prekur të gjithë dorën.

Kyçet e duarve

Mbajani dorën…

10 gjërat që meshkujt nuk duan që ju ti zbuloni

Image
Pavarsisht sesa të afërt janë me ju meshkujt, ata kanë disa gjëra të cilat nuk dëshirojnë që ju ti dini. Për këtë bëni më mirë të mos pyesni. Ja cilat janë ato: 1. Sa herë masturbohen. Ato mastrubohen shumë më shumë herë se sa pranojnë përballë jush. Nëse ju Ii pyesni sa herë masturbohen atëherë mereni atë numër që ju thotë dhe shumëzojeni me 100. 2. Meshkujt mund të bëhen emocionalë dhe të qajnë. Por nuk i pëlqenm shumë që kjo gjë të vihet re nga femrat, pasi do ti bënte ato të dukeshin të dobët. 3. Me sa femra kanë fjetur. Kjo është dioçka për të cilën ju nuk duhet ta pyesni një mashkull por edhe ato juve. Gjithkush shqetësohet nëse ky numër është i ulët ose shumë i lartë. Për këtë bëni mirë që të mos pyesni fare. 4. Meshkujt kanë muzikë të sikletshme në iTunes e tyre. Ato mund të mbajnë aty këngë të preferuara nga gjimnazi ose nga një ish i tyre, të cilat juve mund t’ju duken qesharake. Prandaj ato janë në siklet nëse ju i zbuloni. 5. Ato janë të vetëdijshëm rreth madhësisë së penisit. …

Përse femrat e martuara shkojnë në shtrat me meshkuj të tjerë?

Image
Sipas anketës së një portali amerikan për lidhje të çifteve, duket që femrat e martuara kur tradhtojnë pikërisht kërkojnë - kënaqësi .Përse njerëzit tradhtojnë është pyetje e shpeshtë për të cilën ekzistojnë përgjigje të shumta. Një hulumtim i portalit për lidhje midis shkelësve të kurorës Ashley Madison ka konstatuar se femrat e martuara vendosin të tradhtojnë, sepse në shtëpi nuk marrin seks të mjaftueshëm, është publikuar një hulumtim tjetër i ri, transmeton Telegrafi. Hulumtimi gjithashtu ka treguar edhe që femrat janë më të prira për tradhti kur bëhen të ekspozuara tepër shumë me stres dhe ndiejnë presion, andaj me veprime të këtilla kërkojnë diçka të re, ndërkaq mosha kritike për tradhti është para t’i mbushin 40 vjeç. Kush tradhton më shumë? Akoma rijnë meshkujt – 21 për qind e tyre të cilët janë të martuar kanë pranuar që u vardisen femrave të tjera, ndërsa këtë gjë e bëjnë vetëm 15 për qind e femrave të martuara.  Ia vlen të thuhet edhe kjo që femrat të cilat tradhtojnë bashkësho…

10 tiparet e çifteve të lumtura

Image
Çfarë duhet bërë për të qenë të lumtur në një marrëdhënie? Nëse kërkoni të përmirësoni martesën tuaj, ja 10 tipare të çifteve të lumtura.

1. Shkojnë në shtrat në të njëjtën kohëE harruat fillimin e marrëdhënies tuaj, kur nuk ju pritej për të shkuar në shtrat me njëri-tjetrin, për të bërë dashuri? Çiftet e lumtur i rezistojnë tundimit për të shkuar në shtrat në kohë të ndryshme. Ata shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë, edhe në qoftë se një partner zgjohet më vonë për të bërë gjëra, ndërsa partneri tjetër fle.
2. Kultivojnë interesat e përbashkëtaPasi pasioni të jetë duke rënë, është e zakonshme që të kuptoni se keni disa interesa të përbashkëta. Por mos e minimizoni rëndësinë e aktiviteteve, që ju mund të bëni së bashku, ku ju të dy gëzoheni. Nëse interesat e përbashkëta nuk janë të pranishme, çiftet e lumtura i zhvillojnë ato. Kjo do ta bëjë më interesante marrëdhënien tuaj dhe t’ju ndalojë së treguari shumë të varur.
3. Ecin dorë për dore, apo krah për krahNë vend që një nga partnerët …

Seksi sipas shenjave të horoskopit

Image
Që nga kohërat e lashta njerëzit në natyrë kishin dalluar katër elementë kryesorë - zjarrin, ajrin, ujin dhe tokën. Këto janë elemente që vendosin harmoninë edhe në seks. Në shtrat vështirë e kanë të përshtaten shenjat e zjarrta, të tokës, të ajrit dhe të ujit. Këta të tokës kurrë nuk marrin iniciativë përderisa ata nga uji udhëhiqet nga emocionet.
Dashi
Për Dashin seksi është - gjah. Kryesisht janë të drejtuar në shprehjen e dëshirës fizike dhe posedojnë një energji të pashterur. Në kërkim e sipër për një kënaqësi të përgjithshme nuk kanë frikë as të eksperimentojnë. Në seks Dashi dëshiron të dominojë, përderisa përpos erotikës në lidhje kërkojnë edhe përshtatshmëri mendore. Tek pjesëtarët e kësaj shenje të zjarrtë gjithçka shkon pa kurrfarë paraloje. I eksiton prekja e flokut, puthja nëpër ballë dhe mjekër.
Demi
Në seks, kjo shenjë ka shumë kërkesa. Janë shumë tërheqës, enë kontaktin e parë shfaqen të rezervuar. Për ta paraloja është më e rëndësishmja, që nganjëherë edhe mundet të çmend…

Si mund ta dini që jeni martuar me personin e duhur!

Image
Këshilla nga Mortel Fertel – Fitnes në martesëNe e vijuam njërin ga seminaret e Mortel Fertel, ku një grua bëri një pyetje: “Si mund ta di që jamë martuar me personin e duhur”.

Vura re se pranë saj ishte i ulur një njeri i madh, kështu që i thash, “Kjo varet. Është burri juaj ai?”

Në raste serioze, si mund të dini nëse jeni martuar me personin e duhur?

Ja ku e keni përgjigjen.

Çdo lidhje ka ciklet e veta. Në fillim, ju dashuroheni në bashkëshortin tuaj. Ju mezi prisni thirrjen e tij, prisni me padurim të ju prekë, dhe ju pëlqen origjinaliteti i tij.

Rënia në dashuri me bashkëshortin tuaj, nuk është e vështirë. Në fakt është një eksperiencë krejtësisht spontane. Nuk keni nevojë të bëni asgjë. Prandaj kjo është ajo që quhet “të bini në dashuri”, sepse ajo ju ndodhë Ju.

Njerëzit e dashuruar nganjëherë thonë, “kokë e këmbë në dashuri“. Mendoni për imazhet e kësaj shprehje. Kjo nënkupton që ju ishit vetëm, duke qëndruar aty, duke mos bërë gjë, dhe pastaj, diqka ju vjen dhe ju ndohë Ju.

Të dashuro…

Tetova News