Posts

Showing posts from September, 2013

Psikologët: Kur një femër e arrin kënaqësinë pa u shtirur

Image
Kush janë 5 miqtë e orgazmës, si duhet vepruar për një natë erotike
Jo gjithnjë është si do të donit ju. Kënaqësia e një femre është fryt i një ekuilibri delikat, mjafton pak për ta zhdukur, për ta parë veten pastaj, pas një fillimi të këndshëm në një finale aspak tërheqëse. Kjo pasi nuk është një fakt mekanik. Por ka nevojë për njohje, përputhje, relaks dhe vetëdije. Janë vetëm këto miqtë e orgazmës femërore? Mund të numërosh dhe pesë të tjerë. Ja se cilët. Klima verore “Në verë ndjehemi (dhe në fakt jemi) më të bukur”, pohojnë seksologët. Trupit i dedikohet më shumë përkujdesje, duke pasur një tonifikim, i cili është i panjohur për muajt e tjerë të vitit. Mes të tjerash, deti, dielli, i nxehti janë dhe faktorët që lehtësojnë kontaktin fizik, trupat e ekspozuar, riti i kremit diellor përshpejtojnë kohën e intimitetit. Klima është më e shtrirë, momenti është frytdhënës, i mbushur me energji pozitive dhe sensuale. Leximet erotike Është një shtytje e fortë erotike leximi së bashku me partner…

10 sekrete për të patur sukses në takimin e parë

Image
1. Tregoni kujdes në takimin e parë sepse ka shumë rëndësi. Kini paraqitjen tuaj më të mirë dhe veproni siç duhet. 2. Jini i vëmendshëm. Merrni disa minuta kohë për të thithur më shumë informacion për partnerin tuaj. 3. Bëni komplimente. Gjeni diçka për personin që ju pëlqen. A ka apo jo flokë të bukur, apo sy të bukur etj? 4. Lëreni negativitetin mënjanë. Puthja e vdekjes është kur risillni në mend gjëra të këqija. 5. Flirtoni. Një libër i tërë mund të shkruhet për efektin pozitiv që ka flirtimi tek një njeri. 6. Kërkoni atë që dëshironi. Të kërkosh nuk garanton se do të marrësh atë çfarë dëshiron, por sigurisht që shton numrin e shanseve. 7. Kontrolloni veten. Ndryshimi mes intimitetit romantik të “papjekur” dhe atij të “maturuar” qëndron në faktin se të rriturit mësojnë të kontrollojnë impulset e tyre. 8. Mos ngatërroni fantazinë me realitetin. Keni njohur një person shumë të dëshiruar dhe në mendjen tuaj e dini se do të mund të kishit në lidhje romantike shumë të bukur së bashku. 9. Vendo…

Pse seksi kërkon gjithmonë angazhim nga femrat

Image
Përfundimi i psikologëve: Meshkujt duan më shumë ngrohtësi
Nuk është sekret fakti që femrat janë shpesh faktorë për ndryshimin e një marrëdhënieje. Mënyra se si gjërat funksionojnë ditët e sotme bëjnë që femrat të jenë më pjesëmarrëse se sa partneri i tyre, si në jetën shoqërore, në familje dhe në shtëpi, këto janë shprehje të mbështetjes dhe kujdesit të femrës. Por ndryshimet shpesh sjellin ankesa nga partnerët e tyre. Ajo çfarë vjen si pasojë e kësaj gjendjeje është një marrëdhënie e mënjanuar dhe pushim absolut të aktivitetit seksual, i cili largon energjitë e cilitdo partner. Çfarë kërkon femra Çdo individ ka mënyrën e vet të të qenit i dashuruar dhe të ndjerit dashuri. Për disa njerëz dashuria bëhet përmes fjalëve, pra fjalë të cilat të thëna nga parteri i bëjnë të ndihen të ledhatuara. Për të tjerë është thjesht një veprimi, për shembull njeriu i zemrës u përgatit një filxhan çaj, apo u vendos në sfond muzikë të lehtë dhe joshëse, dhe ndoshta edhe i thotë një poezi dashurie në mbrë…

Gabimet që bën një vajzë në të njëzetat

Image
Ja gabimet që bëjnë vajzat rreth të njëzetave. 1. Mos fjetja e mjaftueshme.
2. Varësia nga mediat sociale.
3. Larja e shpeshtë e flokëve. (Dëshira për t’i mbajtur flokët gjithmonë të drejta sakrifikon shëndetin e tyre)
4. Harxhimi i shumë parave për të konsumuar vakte në restorante e fast-food.
5. Shëndet bipolar. (Gjatë ditës bëjnë joga e pinë çaj jeshil, gjatë darkës shkojnë në party që zgjasin deri në 4 të mëngjesit. Kjo çrregullon dhe stërlodh trupin.)
6. Mania për të pasur një trup të nxirë. (Kujdes! Edhe jashtë shezlonit rrezet UV janë shumë të dëmshme.)
7. Shpenzimi i gjithë kohës pas një marrëdhënieje.(Pavarësisht sa djalë i mirë mund të jetë ai, duhet ta ndani kohën tuaj).
8. Humbja e kohës pas dikujt që nuk ka interes për ju.
9. Indiferenca e kontrollit ndaj shtatëzanisë së padëshiruar. (Me pretendimin që nuk ndihet siç duhet me kondom, por gjithkujt  mund t’i ndodhë.)
10. Marrja e një kafshe shtëpiake. Nëse ju dhe i dashuri juaj vendosni të blini një qenush dhe nuk zgjasni si çift, k…

Si i duket seksi partnerit tuaj, tetë fazat më të rëndësishme

Image
Çfarë mendimi kanë burrat për orgazëm, flirtimin, ereksionin
Ndodh shpesh që edhe pse keni një kohë të gjatë me partnerin dhe jeni shumë të dashuruara më të, përsëri nuk arrini ta kuptoni. Duket si një provim i vështirë të hysh në botën e tij për të mësuar se si i duket marrëdhënia juaj, si nga këndvështrimi romantik dhe ai seksual. Studiuesi Dominic Utton shprehet se, ka disa elementë që mund të ndihmojnë një femër të kuptojë se çfarë mendon partneri i tyre për marrëdhënien aktuale. 1. Flirtimi Vetëm sepse meshkujt nuk janë shumë të zotë me flirtimin nuk do të thotë se ata nuk e pëlqejnë atë. Ka disa teknika flirtimi, të cilat i garantojnë një femre sukses të sigurt. Kafshimi i buzës, lëvizja e cepit të fundit, duke e përkëdhelur lehtë atë, shpupuritja e flokëve, ndërkohë që ai flet etj., janë mënyra shumë të mira për të joshur një mashkull. Ai e dashuron shumë një gjë të tillë sepse e imagjinon veten duke i bërë këto veprime dhe kjo gjë e bën të ndizet flakë. 2. Ereksioni Kjo është përgj…

Italianet, rekordmenet e seksit

Image
Sipas një studimi ndërkombëtar të Shoqërisë Evropiane të Ngjizjes, 59% e italianeve kryejnë një ose më shumë raporte seksual në javë, por të paktën 30% e tyre përdor pilulën mbrojtëse.  Një kërkim të cilit i janë nënshtruar plot 11.490 femra të moshës 15-49 vjeç, nga 49 vende, tregon se janë italianet ato që mbajnë trofeun e të bërit seks. Në Evropë femrat italiane janë më aktivet në marrëdhëniet seksuale, me një përsëritje prej një ose më shumë herë në javë në 59% të rasteve, ndjekur nga spanjollet me 54%. Kjo i bën italianet të konsiderohen si në pasionatet dhe që kërkojnë më shumë epshin mashkullor, të ndjekura më pas nga ruset (56%), francezet (55%), spanjollet me (54%), ndërkohë që fundin e klasifikimit e zotërojnë austriaket me 38%.
Mosbesim ndaj pilulës Edhe pse e pëlqejnë shumë seksin, janë të pakta femrat të cilat preferojnë të përdorin pilulën mbrojtëse gjatë aktit seksual. Kërkimi i kryer për të prezantuar në treg pilulën e re me emrin “Yaseminelle” ka bërë të mundur që femrat…

Dritë jeshile për marrëdhëniet seksuale gjatë shtatzënisë!

Image
A mund të bëni seks gjatë shtatzënisë?! Po! Të gjitha gratë shtatzëna dhe burrat e tyre mund të vazhdojnë të bëjnë seks. Marrëdhëniet seksuale nuk e dëmtojnë fëmijën tuaj, kështu që mos u shqetësoni! Mjekët
Lajm i mirë sidomos për ata që do të bëhen për herë të parë nënë dhe baba: nuk ka asnjë rekomandim mjekësor që ndalon marrëdhëniet seksuale gjatë kohës kur partnerja apo bashkëshortja juaj është shtatzënë. Motivi është i thjeshtë: fetusi është i mbrojtur në mitrën e nënës dhe nuk mund të goditet apo të shqetësohet. Përkundrazi, duket se kënaqësia e orgazmës së nënës rritet dhe këtë gjë e percepton edhe fëmija. Sigurisht ndonjëri prej jush edhe mund ta ketë provuar seksin gjatë shtatzënisë, ai është ndryshe: pas marrëdhënies mund të ndodhin kontraktime të mitrës dhe ndonjë rrjedhje e vogël gjaku. Por nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Është thjesht një proces normal që kryhet nga muret e mitrës. Kështu që këshilla e përgjithshme është: veproni si të ndiheni më mirë. Ekzistojnë çifte që …

Pse vdes dashuria?

Image
Dashuria lind, ushqehet dhe për fat të keq shpesh zhduket. Pse ndodh kjo!

Është shumë e vështirë të spjegohet se pse vdes dashuria pas një kohe të gjatë dhe dashurie të fortë, dhe pastaj njerëzit vendosin të ndahen. Çfarë është kjo që e shkakton fundin e një historie të bukur e të gjatë që ishte si një përrallë. Por asgjë nuk ndodh pa ndonjë arsye dhe ashtu as dashuritë nuk përfundojnë pa ndonjë arsye. Ja disa arsye më të shpeshta që çojnë një dashuri në përfundimin e saj. Ndërprerja e komunikimit Komunikimi i mirë është baza e një lidhjeje të fortë, dhe menjëherë kur partnerët largohen nga komunikimi i sinqertë dhe kualitativ, fillojnë të vijnë problmet, konfliktet dhe ndarjet. Duke e marrë partnerin si të gatshëm Partneri kurrë nuk duhet të bëhet “një gjë e rastit” që ju e dini është aty diku dhe se gjithmonë do të jetë aty kur juve ju nevojitet. Ju duhet të mirreni me partnerin tuaj, duhet të kujdeseni e të kultivoni mardhënien tuaj. Ti tregoni rrespekt dhe bëjani me dije se sa e doni a…

Si të mbani një lidhje në distancë

Image
Lidhja në distancë e dy të dashuruarve mund të bëhet më e fortë nëse mes tyre ekziston besimi, por edhe komunikimi i afërt e i vazhdueshëm. Mos i humbisni këto këshilla…
Të jetosh një lidhje në distancë nuk është aspak e lehtë. Edhe pse dashuria mund të jetë shumë e fortë, largësia vë në provë të fortë rezistencën e çiftit, që mund të bjerë viktimë e disa kurtheve të saj. Kilometrat që e ndajnë çiftin janë të shumta, por gjithsesi mënyra që lidhja të funksionojë duhet gjetur medoemos. Si? Ja disa sugjerime për një histori jetëgjatë, edhe pse njëri mund të jetë në veri dhe tjetri në jug dhe koha për t’u parë është reduktuar në minimum. Kontakti fizik Duke e jetuar lidhjen në largësi, kontaktet fizike e çojnë atë në një marrëdhënie më shumë miqësore se sa pasionante. Ju duhet të përpiqeni të gjeni kohë dhe hapësirë ​​për t’u takuar (për shembull nëse jeni shumë larg njëri-tjetrit, udhëtoni të dy në të njëjtën kohë për t’u takuar në një vend të tillë që bie mes vendbanimeve tuaja). Çdo gjë …

Rregulla të arta për kujdes pjesëve intime të trupit

Image
Nxehtësia, lagështia, dielli, djersitja, rrobat lagura të banjës dhe peshqirët janë më se të përshtatshme për bakteret, viruset, sëmundjet e ndryshme kërpudhore dhe madje edhe për sëmundje të ndryshme gjenitale. Pikërisht për shkak të të gjithë këtyre shkaktarëve të cilët na rrezikojnë në masë të madhe, duhet pasur kujdes për higjienën personale.
Higjiena intime është shumë e rëndësishme për shëndetin e çdo femre Shkaktar i shumë problemeve të femrave: inflamacioni, infeksioni, madje edhe i sëmundjeve gjenitale, gjendet në rrezikimin e mikroflorës vagjinale. 90 për qind e mikroflorës normale e përbëjnë laktobakteret, të cilat tajisin thartinë qumështi. Vlera PH në vaginë është 3,3, gjë që do të thotë se ajo është thartinë cila pengon depërtimin e mikroorganizmave patogjenë. Nëse ajo thartinë prishet edhe mesi bëhet më shumë bazik, numri i laktobaktereve zvogëlohet, andaj lirohet hapësira për depërtim të mikroorganizmave të tjerë. Balanca e thartirës bazike më së shpeshti çrregullohet kur…

8 shprehi të këqija në martesë, si t’i largoni ato?

Image
Nga anashkalimi seksual e deri tek thashethemet për partnerin – të gjitha këto janë shprehi të këqija martesore nga të cilat duhet të liroheni nëse doni të përjetoni dasmën e artë. Për fillim, që ti thonë ‘mirupafshim’ gjesteve që nuk ju kanë hijë, dëgjoni këshillat e Karen Gali Lewis, këshilltarit për martesa dhe autorit të librit “Pse nuk kupton? Termine të fjalorit në një lidhje”. Ajo zbulon se çelësi i suksesit qëndron në komunikim.
Martesat e mira nuk janë të mërzitshme, ato në fund të gjitha mbijetojnë nga problemet me të cilat çiftet ballafaqohen. Realizoni ëndrrën dhe jetoni në bashkësi të mirë me partnerin. HulumtoniÇiftet shpesh bien në ulluk. Në këso situate çiftet kanë shpehi të sillen taman si shok njëri me tjetrin, në vend që të mbahen në mënyrë që të ndërrohen dhe të zhvillohen. Çfarë të bëni: Komunikoni. Gjithmonë. Hapni një shishe verë dhe flisni në oborr për të gjitha që po ju ndodhin. Dilni në darkë. Bashkëshorti mundet përsëri t‘ ju befasojë, e ju keni menduar se ësht…

Tetova News