Posts

Showing posts from May, 2013

Çka nuk ju tregojnë meshkujt asnjëherë?

Image
Këshilla nga vetë meshkujt, që u tregojnë se çka duhet të bëni për ta bërë dikë për vete

Merruni me diçka

Mos lejoni që një mashkull të bëhet qendra e universit tuaj. Nëse e bëni këtë, ai do ta humbë interesimin për shkak se do të ndihet sikur ia keni zënë frymën. Mbani në mend: Ai është dashuruar me versionin ‘dinamik’ të personalitetit tuaj, që ka pasur pasionet dhe interesat e veta dhe që e ka bërë edhe atë pjesë të jetës së saj.

Disa meshkuj kanë frikë nga lidhja

Kjo do të thotë se atyre mund të ju duhet pak më shumë kohë për të vendosur nëse ju jeni e duhura për të. Mos u nxitoni të thoni se duhet ta kishit filluar lidhjen tashmë. Atij i duhet më shumë kohë se dy takime për të vendosur nëse dëshiron diçka apo jo.

Mos u bëni e ‘lehtë’

Nëse dëshironi t’i tregoni një mashkulli se jeni personi i duhur për të dalë me të, ju duhet t’ia dëshmoni se nuk jeni e lehtë për t’u bërë për vete. Meshkujve u pëlqen kur kanë pak konkurrencë, dhe kur ju i vendosni disa kufij, duke mos u nxituar me asgjë…

Koha më e mirë për mbetje shtatzënë

Image
Jeni gati të keni foshnjë? Një vendim i mrekullueshëm. Por ju mund të hasni në probleme nëse për disa vite jeni munduar të shmangni mbetjen dhe tash nuk dini se si në të vërtetë mund të mbeteni.

Në artikulimin në vazhdim ju ofrojmë disa fakte të fertilitetit, këshilla dhe një pasqyrë të përgjithshme kohore për të filluar shtatzëninë tuaj.

Si krijohet bebja?

Shumica e femrave lëshojnë një vezë rreth dy javë para se cikli i tyre menstrual të fillojë. Nëse ciklet janë të rregullta ju me lehtësi mund t’ia qëlloni se kur do të ndodhë ovulimi. Veza juaj jeton 12 deri në 24 orë pasi është lëshuar. Nëse ajo takon ndonjë spermë të bukur gjatë kësaj kohe, ju jeni në rrugë për të pasur një foshnjë!

Koha e ovulimit

Për të vlerësuar se kur do të ndodhë ovulimi (pjekja dhe lëshimi i qelizës vezë), filloni nga kohëzgjatja e zakonshme të ciklit tuaj, në ditë (le të themi 30 ditë). Zbritjani 14 numrit ditëve të ciklit tuaj (30-14=16). Tërhiquni aq ditë nga dita e parë e periudhës tuaj.
Dita e parë e ciklit …

Si të krijosh përshtypjen e duhur në takimin e parë

Image
Çfarë lexojnë femrat në pamjen dhe sjelljen e meshkujve

Je njohur përmes internetit apo je duke shkuar të takohesh për të parën herë me një vajzë dhe pasi jeni marrë vesh për vendin dhe kohën e caktuar, je ndrequr dhe rregulluar. Po i afrohesh vendtakimit dhe e sheh atë në tavolinë duke të pritur dhe shikuar. Je disa metra larg saj, dhe deri sa t’i i afrohesh tavolinës, truri i saj tashmë fillon të funksionojë me të madhe. Në çastin kur ti tashmë je afruar në tavolinë, ajo e ka të gatshme konstatimin, vlerësimin e saj dhe tashmë e ka krijuar një mendim bazë për ty. A do të dëshironit të dini se në çka është bazuar ajo për ta krijuar atë mendim bazë për ty? Nëse po, atëherë lexoje në vazhdim.

1- Sa mirë je i “veshur dhe i paketuar”

Këtu, ajo në ty kërkon ndonjë paralajmërim. Asnjë vajzë nuk ka dëshirë që për vete ta ketë një djalë që thjesht ka hedhur ca rroba në trup, të cilat më parë kanë qenë të shpërndara nëpër dhomë. Po ashtu, ajo vëren se sa rëndësi ju i keni kushtuar flokëve dhe pa…

5 arsye pse femrat tradhtojnë

Image
Para disa vitesh, femrat cilësoheshin si viktima të pabesisë dhe tradhtisë nga ana e meshkujve, por sot që edhe femrat tradhtojnë, ka raste që janë të pabesa shumë herë më shumë se meshkujt.
Gleeden.com, sajt i dedikuar lidhjeve jashtëmartesore, ka zhvilluar një pyetësor me 1486 femra të regjistruara në portal, ku shpesh argumentonin se faji për tradhtinë e tyre ishte i partnerit.
-Pyetjes se pse tradhtojnë femrat, 42% e të intervistuarave deklaruan se kishin nevojë për tu ndier të dëshiruara, gjë që nuk ua garantonte partneri.
- 24% e të intervistuarave u shprehën se tradhtonin, për ti shpëtuar jetës së mërzitshme në çift.
-17% e femrave sqaruan se tradhtonin për seks, pasi ishin të pakënaqura nga jeta në shtrat me partnerin.
-Vetëm 11% pranojnë se shkak për tradhtinë ndaj partnerit, është dëshira për aventura të reja.
-Në përfundim 6% e femrave pranonin se tradhtonin për të ndëshkuar partnerin për mungesat e tij, për pakujdesinë dhe mungesën e vëmendjes.a.y/noa

A e dini se puthja ju dobëson? Ja sa kalori djeg për 1 minutë

Image
Fakti që puthja i bënë mirë shëndetit është e njohur botërisht, jo vetëm për kënaqësinë, por edhe për një element shtesë.
Ndoshta do habiteni, por puthja dobëson, pasi bën që të digjen 6 kalori në minutë. Kështu shprehen shkencëtarët e Texas, të cilët kanë analizuar se si mund të digjen 360 kalori brenda një ore nëpërmjet puthjes, ose thënë ndryshe e barabartë me një pjatë ushqim.
Siç raporton Noa.al, shkencëtarët sqarojnë se puthja vë në veprim 30 muskuj të ndryshëm që tonifikohen për shkak të këtij veprimi, shpeshtohen ritmet kardiake, stimulohet prodhimi i adrenalinës etj. Me pak fjalë puthja ka të njëjtin efekt në trup, njëlloj si 10 minuta not.
Gjithsesi sqarohet se, në mënyrë që puthja të djegë kalori duhet të jetë pasionante, ndaj puthja franceze dobëson më shumë. 10 minuta puthje intensive djeg 70 kalori.
Sheryl Kirshenbaum drejtues e studimit sqaron se, “Një pjesë e mirë e zonës cerebrale aktivizohet për të analizuar ndjesinë që vjen nga buzët, gjuha dhe hundë, duke përfshirë 5 n…

Zbuloni sa kohë pas martesës fillon t’ju tradhtojë partneri

Image
Sa rëndësi ka në një martesë besnikëria? Maji është muaji ku nisin të celebrohen një numër i madh martesash, gjatë të cilave premtohet dashuri e përjetshme, respekt dhe sinqeritet reciprok.
Gjithsesi viteve të fundit numri i divorceve është shtuar ndjeshëm dhe një ndër shkaqet kryesore që çojnë drejt tij është tradhtia.
Por nga pyetjet që ngriti sajti Gleeden.com, sajt i cili merret me takimet jashtë martesore, u zbulua se pas sa kohësh partnerët nisin të tradhtojnë.
Në sondazhin në fjalë u përfshinë 1565 italianë, meshkuj dhe femra të moshave të ndryshme.
1 vit- Gjatë 365 ditëve të para të martesës, janë kryesisht meshkujt ata që tradhtojnë. Vetëm 5% e femrave të intervistuara deklaruan se kishin tradhtuar me një mashkull tjetër, ndërsa nga ana e tyre kjo përqindje shkon në 27%.
Sakaq një tjetër rezultat befasues siç raporton Noa.al, është fakti se 35% e meshkujve kishin tradhtuar edhe gjatë periudhës së fejesës.
1 deri në 3 vjet- Kjo është periudha kur martesa gjen ekuilibrin e saj dhe pë…

Femrat e përdorin seksin si shpërblim

Image
E çuditshme, por e vërtetë, zbulohet se çelësi për të hyrë në shtratin e një femre janë sjelljet e mira dhe punët e shtëpisëStudimi


Më në fund, një arsye për meshkujt që të pastrojnë shtëpinë plot zell. Provohet se femrat e përdorin seksin si shpërblim për sjelljet e mira dhe se ndihmesa në punët e shtëpisë është më e vlerësuara.
Kur vjen puna për marrëdhëniet në çift, femrat janë shumë të sofistikuara, ato përdorin truke të ndryshme për të marrë atë çka dëshirojnë prej partnerit.
Misteri se çfarë duhet bërë për të hyrë në shtratin e një femre, apo për të mos u refuzuar krejt papritur, zbulohet nga studiuesit këtë javë. Ky sekret janë punët e shtëpisë, sjelljet e mira dhe gjestet që tregojnë përkujdes.
Dy nga tre gra në Britaninë e Madhe e pranojnë pa drojë, se ato e përdorin seksin për të shpërblyer partnerët e tyre, kur këta sillen mirë dhe i ndihmojnë me gjëra të vogla rreth shtëpisë.
Këto janë mënyrat më të mira për meshkujt, që duan të marrin atë që kërkojnë, pa shumë lodhje dhe ngulm…

14 ligjet seksuale më të çuditshme në botë

Image
E keni menduar ndonjëherë që në botë ekzistojnë ligje seksuale sa qesharake, të çuditshme, aq edhe mjaft ndëshkimore? Ju ftojmë që nëpërmjet këtij shkrimi të lini mënjanë kuriozitetin…Seksi është një nga pjesët sociale më të rregullta ligjore në të gjithë botën. Disa nga këto ligje janë antike dhe në praktikë nuk respektohen më, por është interesante të ndalojmë dhe të reflektojmë mbi origjinat e tyre. Çfarë i ka shtyrë këto shtete që të vendosin këto ligje formale?

1-Ishulli i Guam 

Në këtë vend është e ndalur që femrat të martohen të virgjëra. Për këtë arsye ekzistojnë disa burra, detyra e të cilëve është që të kenë raporte seksuale me virgjëresha, të cilat paguajnë për të mos qenë më të virgjëra, ndërsa më pas martohen. Të jesh e virgjër në ishullin e Guam nuk është një kusht dinjitoz.

2-Liban

Seksi me kafshët është i lejuar me ligj. Pra kjo gjë është legale, por vetëm në qoftë se eksperimentohet me kafshë të gjinisë femërore, në të kundërt nëse ato janë të gjinisë mashkullore ju mund …

Meshkujt që duhet t’i shmangni

Image
Nëse së fundmi keni zbuluar se mashkulli ideal nuk ekziston dhe po pranoni këdo që futet në jetën tuaj për një marrëdhënie të re, duhet të tregoni kujdesTakimet


Me kalimin e kohës dhe moshës, çdo femër e kupton se atje jashtë nuk gjendet as princi i kaltër dhe as njeriu perfekt. Si reagim ndaj kësaj tronditjeje, krenaria femërore bie dhe takimet me meshkujt e rastësishëm fillojnë të bëhen gjithnjë e më të shpeshta. Ideja se meshkujt (për fatin e mirë ose të keq), duhen pranuar ashtu siç janë, nuk është ideja më e mirë që keni pasur ndonjëherë. Ja cilët janë 10 tipat e meshkujve, që duhet t’i shmangni për takime dashurore.
1. Mashkullin e divorcuar jo plotësisht. Kini parasysh se nuk është aspak e këndshme të dilni me dikë që akoma nuk ka filluar apo përfunduar procedurat e divorcit. Në një mënyrë apo në një tjetër, ish-gruaja e tij do të jetë gjithnjë e pranishme në çastet që ju kaloni me të. Hiqjani vetes këtë ndjesi aspak të rehatshme, prisni derisa boja e deklaratës së divorcit të je…

Ja faktorët që i çojnë meshkujt dhe femrat drejt tradhtisë

Image
Që nga puna jashtë orarit tek alkooli, ja kur tradhtojnë meshkujt dhe femrat
Psikologët janë të mendimit se shumica e femrave tradhtojnë për t’ u ndjerë emocionalisht mirë dhe jo thjesht për nevoja seksuale. Interesante është se meshkujt nga ana e tyre pohojnë krejtësisht të kundërtën, duke theksuar se ata tradhtojnë më shumë për të përmirësuar ekuilibrin e tyre seksual se sa atë emocional. Ju a jeni e sigurt për veten tuaj dhe akoma më tepër për partnerin tuaj? Besoni se po të ndodheni përballë një bukuroshi apo bukurosheje, dy metra, me sy të kaltër, do të mund t’i thoni ‘jo” ngacmimeve të tij/të saj erotike? Nga ana tjetër, a do të rezistojë partneri juaj ndaj një bukurosheje, me lëkurë të tejdukshme e cila është edhe e zgjuar dhe ka humor? Ne vendosëm të analizojmë këtë temë kaq delikate dhe të vjetër sa vetë bota, të hedhim një vështrimin të shpejtë në mëkatet tona si dhe t’iu ofrojmë mënyra për të kuptuar nëse partneri juaj … shëtit lule më lule. Sepse, le të themi të vërtetën, m…

5 Arsyet pse femrat tradhëtojnë

Image
Ka një lloj steriotipie kur bëhet fjalë për tradhëtinë në çift, ku janë meshkujt ata që janë të programuar gjenetikisht për të ndryshuar shpesh partneren. Por në fakt është e gabuar, të dyja sekset janë të krijuar në mënyrë më të barabartë se sa ne mendojmë. Renee Lee, eksperte në marrëdhënjet në çit si dhe me master në psikologji jep disa arsye pse femrat tradhëtojnë:


1.Të kaluarit e një tranzicioni

Kur një femër diplomohet, mbush një moshë të caktuar, humbet një prind ose avancon statusin e marrëdhënjes, bëhet më introspektive. Të gjitha këto janë periudha tranzicioni që e bëjnë atë edhe më të emociouar rreth faktit se ku po shkon jeta e saj, ose se ku ajo është e pozicionuar. Diskomforti i këtyre ndryshimeve, shkakton një dëshirë impulsive për të gjetur dikë që të heqë fokusin nga ndryshimi i saj dhe të jetë një diversion për atë që ajo po kalon.

2. Nuk ndihet e vlerësuar

Të gjitha femrat kanë kaluar nëpër situata të tilla: organizimi i një darke, ose një party për miq, dhe meshkujt sh…

Si ta gjeni një partner të ri?

Image
Edhe pse mund të mos jeni të sigurt se për çfarë arsyesh mbaroi lidhja juaj, përsëri në një mënyrë apo në një tjetër fajësoni veten dhe mendoni se duhet të kishte patjetër diçka që mund të bënit për ta shpëtuar marrëdhënien. Gjithashtu mund të mos ndiheni shumë mirë rreth fizikut tuaj, duke menduar se ndoshta keni shtuar në peshë gjatë lidhjes dhe se tashmë nuk do t’i dukeni askujt tërheqës.
Pa vetëdije ndodh që mund të keni mobilizuar të gjithë mbrojtjen tuaj, duke shmangur kështu një tjetër lëndim të mundshëm. Për këtë shkak nuk jeni më të hapur për të takuar njerëz të rinj, për të përjetuar eksperienca dhe lidhje të reja. Shtojuni këtyre mendimeve edhe faktin se një divorc mund t’ju gjejë shumë më të mëdhenj në moshë, ju duket se jetës suaj i erdhi fundi.

Ja këshillat e duhura që do t’ua bëjnë më të thjeshtë takimet pas ndarjes:
-Ndryshimi: Nuk ka rëndësi nëse është diçka shumë e rrezikshme, siç janë sportet ekstreme apo diçka qetësuese, siç mund të jenë trajtimet e ndryshme, si joga.…

100 puthjet e botës – FOTO

Image
Puthja, forma më e lartë për të shprehur dashurinë në të gjitha aspektet e saj vjen nëpërmjet artit të fotografisë. Është fotografi argjentinas Ignacio Lehman, i cili ka realizuar foto mbresëlënëse të puthjes. Projekti i quajtur “100 World Kisses”, përfshin foto të shkrepura në vende të ndryshme të botës ku jo vetëm çiftet shprehin dashurinë për njëri-tjetrin, por dhe nëna për fëmijën, kafshët për njëra-tjetërn, duke treguar se dashuria është një ndjenjë universale. 29 vjeçari ka treguar se kjo ide i ka radhur vitin e shkuar gjatë një udhëtimi në Nju Jork për të shkuar më pas në Berlin, Paris e Meksikë. “Jam në ndjekje të puthjes, nuk ka rëndësi nëse natën, ditën apo në të gdhirë. Deri tani kam qenë në 7 shtete të ndryshme ku kam shkrepur 100 foto”, ka shkruar Ignacio në rrjetin social Facebook, ku po korr një sukses të madh.
Martesa dhe tradhtia bashkëshortore

Image
Vetëm pas 25 vjetësh, burrat dhe gratë mund ta ndiejnë veten të sigurt se partneri i tyre ka pak gjasa t’i tradhtojë. Kjo është edhe faza më e lumtur e marrëdhënieve në çift

Psikologji


Martesa dhe tradhtia martesore!? Njëra nevojë dhe obligim shoqëror, kurse tjetra e hidhur, por si duket e paevitueshme në pjesën më të madhe të rasteve. Shpesh mund ta keni pyetur veten apo të keni biseduar me të tjerë, se pas sa kohësh mund të ndodhë tradhtia në martesë? Ja se çfarë thonë të dhënat e një sondazhi italian online…

Pas sa vitesh ndodh tradhtia në një martesë? Në 21% të rasteve në treqind ditët e para…

Sa i rëndësishëm është besimi në martesë? Maji është muaji në të cilin festohet një numër i madh martesash dhe premtohet dashuri e përjetshme, respekt dhe sinqeritet reciprok. Por në realitet, në këto vitet e fundit numri i ndarjeve është rritur ndjeshëm dhe ndër shkaqet kryesore të prishjes së një marrëdhënieje është tradhtia. Arsyet mund të jenë të shumta, që nga një dashuri e përfunduar deri …

Arsyet për të cilat debatojnë më shpesh çiftet

Image
Çiftet qe nuk debatojnë asnjëherë nuk ekzistojnë. Edhe pse mund te duket e çuditshme zënkat i japin me tepër bukuri lidhjes. Po cilat janë arsyet për te cilat partneret “ndeshen” me shpesh me njeri-tjetrin? Zbulojini!
Për te arritur ne përfundimet me poshtë janë pyetur 1000 çifte.
1. Paratë, 74%

2. Familja, 61%

3. Punët e shtëpisë, 55%

4. Fëmijët, 43%

5. Puna, 36%

6. Daljet e shpeshta, 28%

7. Miqtë, 22%

8. Kafshët shtëpiake, 19%

9. Pesha trupore, 17%

10. Pushimet, 11%
Kur çiftet janë pyetur se perse paratë ishin burim konfliktesh për çiftet, 34% kane thënë se partneret shpenzojnë shume dhe 26% kane deklaruar se zënkat ndodhin për shkak se njeri nga te dy ka rroge me te larte se tjetri.

Jetë të fshehura

Image
Historitë sekrete të dashurive të burrave dhe grave të rëndësishme në fushën e artit. Homoseksualët dhe lezbiket që i kthyen historitë e tyre personale në krijime që frymëzojnë ende këdo që i lexon sot… Nga Leonardo da Vinçi, Mikelanxheloja, Aleksandri i Madh, Frederico Garcia Lorka, Trumate Capote, Platoni, Emili Dikson, Thomas Man, Giacomo Casanova, Marsel Prust, Virginia Wolf etj., janë disa nga artistët që kanë jetuar një jetë të dyfishtë
“Të dua. Të lutem kthehu. Nuk mundem të jetoj pa ty”. Në tarracën e apartamentit të tij në Camden Town, Arthur Rimbaud, një nga poetët më të njohur francezë, i shkruante këto rreshta të dashurit të tij të zemrës, një tjetër poeti të njohur Paul Verlaine, i zhytur në dëshpërim. Shtrati kishte mbetur ashtu si mbrëmjen e fundit që kaluan bashkë, librat e tij ishin ende nëpër shtëpi, ndërsa në duar Rimbaud shtrëngonte fort një bluzë të mikut të tij të zemrës. Ata ishin dashuruar që ditën e parë kur u takuan më 1871. Të dy ishin të rinj, të pashëm, të …

Tradhtia, shenjat dhe a falet ajo?

Sëmundjet që mund të kurojë një jetë e kënaqshme seksuale

Image
Marrëdhëniet e ndërsjella midis shëndetit dhe seksualitetit janë bërë tashmë mjaft të njohura dhe për ta pranuar këtë janë dashur shekuj. Prej kohësh shoqëria e ndante trupin nga shpirti. Por që një orgazëm të influencojë për shërimin e migrenës kjo është diçka e re. Dhjetë vitet e fundit janë bërë shumë studime epidemiologjike, biologjike ose psikologjike në të gjithë botën ç’ka dëshmon për rëndësinë e veçantë të seksit për një ekuilibër mendor e fizik. “Ocytine”, kjo lëndë që shkakton ndjesinë e kënaqësisë gjatë orgazmës, është po ajo që favorizon dhe një lidhje të ngushte mes nënës dhe fëmijës gjatë dhënies së gjirit. Minjve poligame u ishte injektuar “ocytine” në tru dhe u konstatua se ata u kthyen në monogamë. Por çfarë është në fakt një marrëdhënie harmonike dashurie? Për doktoreshën Chevret Measson “bëhet fjalë për një marrëdhënie midis dy qenieve që zhvillohen në raport kompliciteti, sensualiteti dhe seksualiteti. Nëse një çift reziston, ekuilibri midis tyre dhe çka i afron at…

25 ligjet më të çuditshme për seksin

Image
Nga bashkëshortja e tradhtuar ka të drejtë ta vrasë bashkëshortin e deri tek ndalimi i prostitutave me emrin Maria 


Seksi nuk është një çështje e thjeshtë dhe këtë e dimë të gjithë. Por gjithsesi, disa shtete të botës tërheqin vëmendjen, qoftë me traditat e tyre të çuditshme, qoftë me ligjet e çmendura, të cilat ngjajnë më tepër surrealiste. Në mbarë botën ka ligje të çuditshme seksuale. Shumica kanë mbetur prej kohësh dhe nuk janë zhdukur. Më së shumti i gjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të mbetura që nga koha e puritanëve. Lexoni më poshtë 25 ligjet më të çuditshme seksuale:

1. Në Liban marrëdhëniet brutale me kafshë lejohen, mjafton që kafsha të jetë i gjinisë së kundërt.
2. Në Hong Kong, një bashkëshorte e tradhtuar ka të drejtë ta vrasë bashkëshortin tradhtar, në qoftë se e kap me presh në duar. I vetmi kufizim që i vihet është që vrasjen ta kryejë me duar dhe jo me ndihmën e ndonjë arme. Ndërsa sa i përket të dashurës, sipas ligjit edhe atë mund ta vrasë, me çdo lloj mënyre …

Përse atij i janë shuar dëshirat seksuale

Image
Nëse jeni të shqetësuara për mungesën e vëmendjes seksuale të bashkëshortit tuaj, është mirë të gjeni arsyen e duhur përse kjo po ndodh

Jeta në çift

Përse atij i janë shuar dëshirat seksuale


Nëse bashkëshortit tuaj i është shuar dëshira për marrëdhënie seksuale dhe nëse shprehjet “jo sonte e dashur” po fillojnë të bëhen të shpeshta, është mirë të mos nxirrni përfundime të nxituara.
Arsyet e sjelljes së tij mund të jenë të shumta. Fakti që po ju refuzon nuk lidhet drejtpërdrejtë me mungesën e dashurisë. Ja cilat janë shkaqet kryesore që shuajnë dëshirën mashkullore që nga dëshira për qetësi deri tek imagjinata e shfrenuar.

1. Ai po kërkon qetësi pas një dite të gjatë

Nëse ai po futet çdo natë në strofullën e tij, kjo mund të shkaktojë shkëputje të komunikimit. Mbase bashkëshorti juaj nuk po e kupton sesa po ia ndieni mungesën, ndaj mos hezitoni, shpreheni dashurinë tuaj. Gjeni diçka që pavarësisht lodhjes së përditshme, do t’ju qetësojë të dyve, si për shembull të pini nga një gotë verë, lex…

Tetova News